Co je Respekt?

Co znamená respekt a k čemu nám je?

V dnešní Pětiminutovce Jirka V. Čmolík rozebíral pojem respekt. Že je velmi důležitý při přeměně strachu v energii. A že kdo nemá respekt, může silně narazit na své hranice.

Napadlo mě, že v některých situacích, kdy dosáhnete stavu osvícení (samadhi), zmizí i respekt. Prostě najednou víte, že vše je zrcadlo, že je vše vaší součástí a vy jste středem.

V tu chvíli je nemožné, aby vám něco ublížilo 🙂

Tak jsme si o tom povídali s Janinkou a potenciálně je možné, že i tento stav uvědomění je vlastně respekt. Když si uvědomíte, že sice vám situace ublížit nemůže, i když následky můžou být třeba velmi nepříjemné. Ale že je to pouze dočasné a v důsledku vám to pomůže.

V tomhle případě respekt vyznačuje spíš lásku a harmonii. Ve stavu bez uvědomění těchto souvislostí nepřítomnost respektu se rovná spíš machrování 🙂

Takže když mě napadlo, že to, co Jirka říká, není úplné, šlo spíš o nejednoznačnost pojmu respekt.

Google sloveso respect překládá z angličtiny jako respektovat. Zpětně je slovo respektovat přeloženo do angličtiny jako respect nebo observe. A observe může znamenat třeba pozorovat. Což mi připadá v pořádku. Pokud mám k něčemu respekt, tak pozoruju, co to dělá, abych se podle toho mohl nějak zachovat. Další významy jsou například ctít, vážit si a úcta.

Tolik krátká reakce na úvahy vyvolané dnešní Pětiminutovkou 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..